Programy Fundacji: Międzynarodowa Szkoła Humanistyczna

MSH

Międzynarodowa Szkoła Humanistyczna (MSH) została założona w roku 1996 (jako Międzynarodowa Szkoła Humanistyczna Europy Środkowo-wschodniej) jako inicjatywa badaczy polskich i ukraińskich w ramach współpracy akademickiej. Została przekształcona w Międzynarodową Szkołę Humanistyczną w roku 2015.

Idea prof. Janusza Riegera (OBTA UW) została dopełniona przez prof. Jerzego Axera (OBTA UW) – wsparli pomysł badacze ukraińscy z USA (prof. prof. Roman Szporluk i Ihor Ševčenko) oraz przedstawiciele Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Z czasem działalność MSH została geograficznie znacznie poszerzona i dotyczy nie tylko współpracy polsko-ukraińskiej (jak było na początku), ale ogólnie współpracy akademickiej instytucji ze wschodniej Europy.

Długoterminowym celem MSH jest stworzenie sieci współpracujących ze sobą instytucji akademickich regionu. Wyjątkowość idei MSH zasadza się na jej programie, obejmującym całość dziedzictwa kulturalnego regionu, ze szczególnym naciskiem na tradycje Śródziemnomorza jako korzeni kultury regionu i na podejście interdyscyplinarne w badaniach. Wielką wagę przykłada się do tożsamości uczestników w historycznym kontekście tradycji narodowych i religijnych.

Zadanie MSH polega na rozpowszechnianiu współczesnych teorii i metodologii w badaniach humanistycznych – ma to na celu wsparcie dla ukształtowania się nowego pokolenia badaczy aktywnych w tych dyscyplinach, które – zaniedbane w środkowo-wschodniej Europie – są fundamentalne dla odrodzenia się humanistyki. Celem MSH jest więc stworzenie międzynarodowej interdyscyplinarnej społeczności, zdolnej do efektywnej współpracy naukowej, a tym samym wypełnienie pustki, którą może zakazić ideologia prymitywnego nacjonalizmu i etnocentryczne złudzenia.

OK
Ta strona używa plików Cookies
Dowiedz się wiecej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.